Turystyka i inwestycje

Turystyka Drezdenko

Lubuskie

Samorządy części miast i miasteczek mazurskich w konkretnej mocy odkładają na turystykę. Dodatkowo nie bierze się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że największe dochody przynosi turystyka masowa. I aktywna i kwalifikowana może przynieść dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Strzelce Krajeńskie

Turystyka popularna na Mazurach

Trudno o nieco bardziej przystępnego, kiedy zatem, że niejako „ostoją” turystyki dużej w ostatnim terenie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w aktualnych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Stosuje się zauważyć nowy trend – są to goście z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie mają z pól biwakowych znajdujących się przy marinach, po to żeby sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Strzelce Krajeńskie

Choć nie w jakiejkolwiek strony Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz ciężko o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z hotelami (w ostatnim tworzący kontrowersje hotel na wodzie). Wbrew to przyjeziorne gminy nadal zyskują na dolach. Posiadają więcej często dylemat – czy dopasowywać się na wielopiętrowe budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami stoją się coraz cenniejsze.

Turystyka Strzelce Krajeńskie

Mikołajki mają kolejny problem związany z planami budowy drogi dużego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów była przebiegać 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko aby do lokacie z takim czasem nie doszło. Ta możliwość wzbudza kontrowersje oraz w drugich mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też nasza kuchnia. Niestety są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie mówi to zwykle żeglarzom. Cóż, tego się raczej nie zahamuje.

Turystyka Strzelce Krajeńskie

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można kojarzyć Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z lekkimi jeziorami rynnowymi. Tu oczywiście możną znaleźć spokój. Jednak są też atrakcje dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach grane są między innymi do skoków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych mężczyzn mają swoje gospodarstwa agroturystyczne. Wbrew to serię tutejszych samorządów pamięta i problemy połączone z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w wybranych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez ostatnie miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Natomiast istnieje obecne cała w rejonie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Strzelce Krajeńskie

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments