Dom maklerski Brwinów

Artykuł Miesiąca Mazowieckie

Że nikomu nie umknęło powiedzenie, że ropa naftowa na świecie uznawana jest zbyt czarne złoto. Wystarczy tylko zauważyć jakie wielkie są oferty jej skorzystania. Nie tylko szuka ona wykonanie przy prac paliwa.

Dom maklerski Sierpc

Wyraża się, że pochodne ropy można wyszukać w paliwach syntetycznych, grafitowych elektrodach, a otrzymuje się z niej nawet podczas wytopu stali. Czy o inwestować w ropę? Wiele inwestorów ciągle się zastanawia. A kiedy podejmą już decyzję, pojawia się inne pytanie: Jak inwestować w ropę, która obejmuje dużo obliczy?

Jak zarobić na taniejącej ropie?
Reklama

Inwestycja w akcje i ETF-y

Zacznijmy z tego, że samo wydobycie ropy, do powstawania gotowego towaru jest nadzwyczaj mądry i rozłożony na dobre etapy. Kolejno określają się one:

upsetream
midstream
downstream

Z normy największe firmy biorące się wydobycie ropy, stosują w prostej pracy zarówno upstream jak i downstream. Czym jest więc upstream? Mówiąc prościej stanowi ostatnie znajdowanie złóż ropy co oznacza, że tworząc w obecnym rynku, bawi się beneficjentem cen ropy, które systematycznie wzrastają. Midstream jest natomiast odpowiedzialny za transporty wydobytej ropy, która nosi żyć przekonana do przetworzenia.

Dom maklerski Sierpc

W obecnym zakresie na giełdzie działa firma Enterprise Product Partners. Nie da się ukryć, że inwestorzy z ostatniego rynku mogą pochwalić się znaczną stabilnością w zestawieniu do ostatnich, inwestujących w upstream. Dzieje się właśnie dlatego iż stawki za sam transport surowca są nieznacznie zależne z wartości samej ropy. Ostatnim ze wspomnianych etapów jest downstream. Bawi się z wszystkimi elementami powiązanymi z przetwórstwem surowca w gotowy produkt. W jego poziom wchodzi również sprzedaż detaliczna i hurtowa. Oznacza to, że inwestorzy w obecnym zakresie, korzystają w sukcesu spadków ceny ropy naftowej.
Dom maklerski Sierpc

Kiedy w łatwiejszy rozwiązanie zainwestować w ropę naftową?

Drinku z najpopularniejszych zabiegów na lokatę w ropę naftową jest po prostu zakupienie ETF, jaki jest nierozerwalnie powiązany z ceną ropy naftowej. Oznacza to, że mogą stanowić zatem ETF na spółki z bogatych sektorów- powiązanych z ropą naftową, ale również kontrakty o krótkim okresie. Nie nieco jeśli inwestorzy zdecydują się na zakup ETF muszą koniecznie sprawdzić politykę inwestycyjną, a ponadto całą strukturę opłat.

Dom maklerski Sierpc

Które są instrumenty pochodne, o których wiedza przybliży Cię do sukcesywnej inwestycji?

Zainteresujmy się teraz metodami inwestowania w ropę naftową, jednak przy wykorzystaniu różnych instrumentów pochodnych, które są pisane na placu uregulowanym, a więcej na placu znanym jako OTC. Nie nieco jednak, inwestorzy decydując się na takie podejście, muszą dokładnie rozróżnić typy ropy naftowej, a ponadto czasy wykonania, a przede wszystkim znaczenie zarówno contango jak i backwardation. Przejdźmy już do tego, że leżą na giełdzie dwa, najpopularniejsze typy ropy naftowej. Istnieją zatem:

WTI
Brent

Oczywiście wyspecjalizowani inwestorzy, mogą doszukać się i mniej popularnych rodzajów, które ponadto są pisane na giełdzie. Najcięższy i najskuteczniejszy handel dokonuje się zawsze na dwóch wyżej wspomnianych rodzajach. Ropa WTI prezentuje się przede wszystkim niższą gęstością i mniejszą ilością siarki niż różny rodzaj- Brent. Kontrakty na ten rodzaj znajdziecie na giełdzie NYMEX. Istnieją ostatnie przeważnie kontrakty terminowe, a wielkość pojedynczego wynosi zwykle 1000 baryłek surowca. Ropa Brent płynie z mieszanki ropy z Morza Północnego. Wynosi ona ogromniejszą ilość siarki, niż omawiany poprzedni rodzaj, a i jest nieco gęsta. Największy handel dokonuje się na budowie ICE i też jak w ostatnim przypadku, jeden kontrakt terminowy obejmuje 1000 baryłek surowca. Inwestorzy muszą także wiedzieć, że różnica jakości pomiędzy rodzajem ropy WTI, a rodzajem ropy Brent sprawiła to, iż to WTI było trochę droższym surowcem.

Dom maklerski Sierpc

Nie nieco jednak wraz z rewolucją łupkową w USA nastąpiła spora zmiana kierunku a toż właśnie ropa Brent stała się droższa od WTI. W kwietniu ostatniego roku, ropa Brent była droższa od WTI o prawie 50 dolarów. Ropa WTI zaliczyła również ujemną cenę terminową, gdyż doświadczyła załamania popytu i barku mieszkań na przechowywanie surowca. Inwestorzy muszą i zrozumieć, zanim podejmą się inwestycji przy pomocy kontraktów krótkoterminowych, muszą również zrozumieć różnicę między ceną rynkową, która fachowo wymienia się spotową, a ponadto ceną terminową. Zwykle, teoretycznie cena rynkowa dzieli się znacznie z wartości terminowej. Wpływ liczy na toż wiele czynników, a przede wszystkim poziom stóp procentowych, jak i oczekiwana produkcja, a w szczególności popyt na sam produkt. Jeżeli natomiast inwestorzy określają się na zainwestowanie przy pomocy instrumentów pochodnych, muszą dobrze poznać terminy cotango i backwardation.

Czy zatem inwestycja w ropę naftową się opłaca?

Należy wiedzieć, że sama inwestycja w ropę to nie tylko sprzedaż i sprzedaż krótkoterminowego kontraktu czy samego CFD. Inwestorzy są ogromny zakres możliwości zarówno przy ETF, które dodatkowo można zintegrować z dalekimi, opcyjnymi strategiami. Jeżeli natomiast inwestorzy dopiero co chcą wejść na plac handlu czarnym złotem, muszą poznać specyfikę surowca, a ponadto elementów inwestycyjnych. To inwestycja w ropę naftową będzie wysoce opłacalna. Dom maklerski Sierpc

zobacz również Czy warto inwestować w ropę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments